واقعا چه مسیر شغلی خوشحالمون میکنه؟

واقعا چه مسیر شغلی خوشحالمون میکنه؟

براساس تحقیقات دانشگاهی انتخاب چه نوع اهدافی میتونه مارو خوشحال بکنه؟

ما افراد زیادی رو میبینیم که وارد رشته های تحصیلی شغلی یا بیزینسی خاصی میشن و بسیار ناراحتن، بسیار اندوهگینن، افسرده ان، کلافه ان، اصلا لذت نمیبرن و ما نمیخوایم یکی از اونها باشیم. وقتی میخوایم وارد رشته ای بشیم تحصیل کنیم شغلمون باشه، بیزینسمون باشه میخوایم یک کاری رو انجام بدیم که خوشحال باشیم. تحقیقات دانشگاهی در این زمینه چی میگه؟

روانشناس های زیادی روی این کار کردن خصوصا آقای ریچارد رایان و ایشون میگه وقتی شما هدفتون شما رو خوشحال میکنه که به سه نیاز اصلی انسان توجه بشه یکی نیاز استقلال یکی نیاز رشد فردی و یکی هم نیاز ارتباط با دیگران. منظور چیه؟

 

        دسترسی فوری به کارگاه رایگان دکتر اناری برای غلبه بر تنبلی، ترس و اتلاف وقت - علمی، کاربردی، به زبان ساده 

 

وقتی شما به این سه تا نیاز توجه بکنی توی هدف گذاری خوشحال میشی و وقتی توجه نکنی و غفلت بکنی معمولا باعث میشه که ناراحتی و کلافگی. مثال میزنم کسی رفته پزشکی خونده به انتخاب خودش(استقلال) توش رشد میکنه، دانش و مهارت جدید دائما به دست میاره(رشد فردی) و روابط خوبی توش میسازه و به بقیه کمک میکنه(ارتباط با دیگران). چنین فردی هدفش کاملا صحیحه و خوشحالش میکنه. ولی در مقابل یک پزشکی رو میبنیم که خودش انتخاب نکرده مسیرش رو مثلا بابا مامانش مجبورش کردن بره پزشکی یا دنبال رشد فردی نیست، هرروزش مثل روز قبلشه، هیچ فرقی نمیکنه، رشدی نمیکنه و نیت اش هم پولدار شدنه. نیت اش لزوما ارتباط برقرار کردن و کمک به دیگران نیست. این آدم آدم افسرده ای میشه و من بعنوان کسی که سالها پیش پزشکی خوندم دوستان پزشک زیاد دارم میبینم که خیلی از پزشک ها افسرده ان دلیلش اینه که لذت نمیبرن و به اون سه نیاز توجه نمیکنن.

 

           دوست دارید کوچ حرفه ای شوید و مهارتهای کوچینگ را یاد بگیرید؟ ثبت نام دوره VIP تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال ادامه دارد. 

 

یک مثال دیگه کسی که میخواد کار شبیه من بکنه سخنران بشه، مشاور بشه، مدرس بشه اگه خودش انتخاب کرده و اگه هرروزش بهتر از قبله از جهت مهارت ها و دانشی که به دست میاره و نیتش برقراری ارتباط با دیگران و کمک به دیگرانه بسیار خوشحاله و لذت میبره از کارش و در مقابل کسی که خودش انتخاب نکرده چون بقیه میگن این کار خوبیه اومده توش خیلی دانش و مهارتش روز به روز افزایش پیدا نمیکنه و نیت اش فقط پولدار شدن و معروف شدن و محبوبیته نه ارتباط برقرار کردن و کمک کردن اون هم آدمیه که درجا میزنه و خوشحال نخواهد بود و کلافه خواهد بود.

حالا سوال من از شما اینه به این سه تا نیاز اساسی ای که ریچارد برایان مطرح میکنه توجه کردین؟ آیا در انتخاب هدف استقلال دارین؟ آیا رشد فردی رو لحاظ میکنین؟ و همینطور نیتتون ارتباط با دیگران و خصوصا کمک به دیگران هست؟

 

 

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

عضویت در برنامه جامع تحول فردی دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه آنلاین غلبه بر اهمال کاری و تنبلی

تکنیکهای به روز و موثر برای رسیدن به عملگرایی 

دسترسی فوری