امیدت رو از دست داده ای؟ اینو ببین

 امیدت رو از دست داده ای؟ اینو ببین

از دکتر اناری پرسیدم چه توصیه ای برای کسانی که امیدشون رو از دست دادن داری؟

خب ببین دوست عزیزم راجع به بحث امید یکسری مبنی علمی وجود داره در علم روانشناسی مثبت که خصوصا آقای دکتر اسنایدر راجع بهش خیلی تحقیق کرده و ایشون مطرح میکنه پایه و اساس امید سه تا چیزه. یکی اهداف ماست یکی قدرت انتخابیه که ما داریم و یکی قدرت اراده مونه. اجازه بدین من یه مقداری برات توضیح بدم ببینی که شما چطوری میتونی روی این مسئله کار کنی.

اگر ما امیدمون رو از دست دادیم حالا به مجموعه دلایل اتفاقات بدی که افتاده تلاش هایی که کردیم نتیجه نگرفتیم فکر میکنیم مسیرمون خیلی سخته رقابتی که در پیش رو داریم خیلی دشواره ترس داریم از اینکه نکنه به نتیجه نرسیم یا حالا خیلی چیزها رو وسط راه از دست بدیم و غیره و ذلک ... و این امیده به هرحال به هردلیلی که هستش کمرنگ شده اولین قدم اینه که اهداف کاملا مشخص برای خودمون تعیین کنیم. حتما راجع به اهداف اسمارت شما شنیدین اهداف اسمارت اسمارت یه کلمه ی پنج حرفیه که به ما میگه هدفمون باید:

 مشخص باشه: Specific .1

قابل اندازه گیری باشه : Measurable .2

دست یافتنی باشه : Achievable .3

منطقی برای شرایط ما باشه  : Reasonable .4

زماندار باشه  : Timely .5

 

   دسترسی فوری به کارگاه رایگان دکتر اناری برای غلبه بر تنبلی، ترس و اتلاف وقت - علمی، کاربردی، به زبان ساده 

 

پس وقتی ما میتونیم امیدمون رو تقویت کنیم دوست خوب من که هدف های مشخص و قابل اندازه گیری برای خودمون بذاریم. اگه فقط آرزو و رویا و مواردی از این دست خیلی مبهم داشته باشیم که من میخواهم موفق شوم من میخواهم پولدار شوم من میخواهم نمیدونم مشهور شوم اینا مارو به جایی نمیرسونه بدتر ناامیدمون میکنه ولی اگه مشخص و قابل اندازه گیری خصوصا برای کوتاه مدتمون هدف بذاریم این خیلی عالیه البته میدونید در بحث هدف گذاری باید چشم انداز ایده آل آینده مون رو تعریف بکنیم آینده دراز مدتمون اهداف میان مدتمون اهداف کوتاه مدتمون ولی من همیشه میگم تمرکز باید رو اهداف کوتاه مدت باشه اهدافی که قابل اندازه گیری و مشخص باشن شما باید بدونید که درواقع حالا برای تحصیلت برای شغلت برای بیزینست توی کوتاه مدت دقیقا میخوای به کجا برسی؟ کاملا مشخص و قابل اندازه گیری. این نکته ی اول که خودش میتونه امید انگیزه و اراده رو تقویت کنه بخاطر اینکه مارو در یک مسیر کاملا مشخصی به جریان میندازه و ما دقیقا میدونیم که مثلا توی روزها هفته ها و ماه های آینده میخوایم چیکار کنیم.

نکته ی دوم بحث انتخابه منظور چیه؟ وقتی اراده ما میتونه تقویت بشه که ما برای رسیدن به هدف مسیرهای مختلف و انتخاب های

من چیه؟ Cپلان  من چیه؟Bداشته باشیم یعنی باید بیایم فکر کنیم که اگه این مسیر اصلی برنامه ریزی اصلی من به نتیجه نرسید پلان

 من چیه؟ D پلان

چون به هرحال یه واقعیته ممکنه ما برنامه اصلیمون مسیر اصلی ای که برای رسیدن به هدف داریم حالا چه توی تحصیل چه زندگی شغلیمون چه بحث کسب و کارمون به در بسته بخوره به مشکل بخوره ولی خب وقتی ما میتونیم موفق بشیم که بگیم اوکی این به در بسته خورد برگردیم از یه مسیر دیگه بریم و خیلی مهمه که ما فکر کنیم تصویرسازی کنیم این مسیر ها رو که من الان دو سه تا پلن دارم اگه اینو برم به نتیجه شاید برسه اگه نرسید اینجوری میام پلن بی رو اجرا میکنم این چالشها رو احتمالا خواهم داشت این راه حل ها رو از قبل براش فکر کردم و این خیلی مهمه که آدم از قبل براش فکر کنه آمادگی ذهنی داشته باشه و این قدرت انتخاب باعث میشه که امید ما افزایش پیدا کنه خب کسی که حس میکنه فقط یه راه حل داره و اونجا هم به دربسته میخوره و به چالش میخوره خب امیدش رو از دست میده هرکسی باشه همینطوریه برای همین نکته دومی که دکتر اشنایدر میگه و کاملا منطقی هم هست این هست که ما فکر کنیم به انتخاب های مختلف و نکته سوم بحث قدرت اراده ست خب طبیعتا کسی امید بیشتری داره اراده که و پشتکار بهتری داره که خود بحث اراده و پشتکار هم خب بسیار بسیار بحث گسترده ایست ما محتوای بسیار متنوعی توی کتاب هامون محصولاتمون روی وبسایتمون هست پیشنهاد میکنم شما دوست عزیز درواقع مراجعه بکنین و درمورد تقویت اراده و پشتکار بطور علمی ببینید چکارهایی میشه کرد.

 

      دوست دارید کوچ حرفه ای شوید و مهارتهای کوچینگ را یاد بگیرید؟ ثبت نام دوره VIP تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال ادامه دارد. 

 

 یکی از نکته های خیلی خیلی مهمی که الان میتونم خدمت شما بگم افزایش سطح آگاهیته من درمورد بحث سطوح آگاهی هفت سطح آگاهی خیلی صحبت کردم. وقتی که ما در سطوح یک و دو آگاهی سطوح کاتابولیک هستیم اراده مون هم ضعیف تره پشتکارمون هم ضعیف تره انگیزه مون پایین تره امیدمون هم ضعیف تره و وقتی بالعکس در پنج سطح آنابولیک هستیم سطح هایی که انگیزه بالاتره اراده بالاتره طبیعتا امیدمون هم قویتره.

پس اگه من بخوام یک جمع بندی کنم برای شما دوست عزیز غیر از صحبت های انگیزشی که فقط بادت کنه بری جلو از نظر علمی سه تا راه حل اصلی وجود داره برای اینکه امیدت رو تقویت کنی. یکی اینکه اهداف مشخص و قابل اندازه گیری برای خودت بنویسی و کاملا برات معلوم باشه که در روزها هفته ها ماه های آینده میخوای چیکار کنی قدم های مشخص. دوم اینکه به انتخاب های مختلف و مسیرهای مختلف رسیدن به هدف فکرکنی تصویرسازی کنی قشنگ برای خودت فکر کنی اگه این به مشکل خورد انتخاب بعدیم چیه؟ و سوم اینه که روی اراده و پشتکارت بطور علمی کار کنی یکی از راه حل های اساسی اش توجه به بحث سطوح آگاهیه که بطور مفصل توی کتابم یک دو سه بدرخش بهش پرداختم.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

عضویت در برنامه جامع تحول فردی دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه آنلاین غلبه بر اهمال کاری و تنبلی

تکنیکهای به روز و موثر برای رسیدن به عملگرایی 

دسترسی فوری